209 років від дня народження Т. Г. Шевченка

У дореволюціних шевченіквських школах було знайдено копію розпорядження інспектора народних шкіл Київської губернії, датованого 04 лютого 1914 року, в якому говорилося, що "различные городския и земския управления, вырабатывая план празднования столетней годовщины рождения малорусского поэта Т.Г.Шевченка, имеют ввиду в день юбилея организовать в городских и земских училищах раздачу учащимся избранных произведений чествуемого поэта, так называеамый "Малый Кобзарь" и ео портреты и жизнеописания. Господин попечитель Киевского учебного округа не находит никаких оснований для разрешения учащимся принимать учасние в юбилейном праздновании памяти названого поэта" (газета "Шевченків край", 09.03.1963)

Деньєр Генріх. Шевченко серед приятелів. 1859. Санкт-Петербург.

«Прощання з пустелею»

У 2012 році відбувся конкурс на найкращий сценарій. Відкрита презентація (пітчинг) цих сценаріїв і кінопроектів відбувся 5 березня 2012 в Кобзарській світлиці Українського дому в Києві. Кращим автором сценарію і кінопроекту став київський сценарист Олександр Денисенко, який в свій час зняв фільм “Сон” з Іваном Миколайчуком в ролі Тараса Шевченка. Друге місце посів ужгородський письменник Олександр Гаврош. “До нас надіслали 33 заявки з кінопроектами, — каже організатор конкурсу Сергій Проскурня. — Після першого кола ми відібрали трьох учасників і попросили їх написати за два місяці сценарій. Один з фіналістів, публіцист Андрій Окара, зробити цього не встиг”.

Сценарій Олександра Гавроша називається «Історія одного доносу». «Ми кругом бачимо Шевченка у монументальному образі мученика і страждальця, — каже автор. — Сучасні українці не хочуть асоціювати себе з мучеництвом. Ми знаємо, що у його житті були страждання, але він був дуже успішний чоловік. Навіть Олесь Бузина, який „любить“ Шевченка, каже, що поету у житті фортунило. Молодь хоче себе асоціювати з успіхом. Тому на запитання „З ким хочете себе асоціювати?“, будуть відповідати, що з братами Кличками. У житті Шевченка був успішний період. Це 1845 рік. Шевченку всього 31 рік. Він — молода людина, перед якою стелиться світ. Чоловіку замовляють портрети найбагатші українці. Він виграє конкурс на вчителя малювання у Київському університеті. Якщо порівняти автопортрет цього періоду з автопортретом намальованим за рік – побачимо різних людей. У фільмі хочу відповісти, яка драма сталася з Шевченком за рік».

Сценарієм Гавроша зацікавилася український кінопродакшн «Pronto Film», що запропонував зняти серіал за його сценарієм. За словами Олександра Денисенка, аби зняти стрічку за його сценарієм «Прощання з пустелею» необхідно 30-40 мільйонів гривень. Це буде фільм про звільнення Шевченка з Новопетрівського укріплення у Казахстані. 2014-го його мають випустити в національний прокат.

Фільм за сценарієм Олександра Денисенка представлять до 200-річчя від дня народження українського класика. Самого Шевченка покажуть без пафосу, як обіцяють сценаристи. Це буде і детектив, і мелодрама одночасно. Самого Шевченка у фільмі зіграє Остап Ступка.

"Альбом Тараса Шевченка 1845 року"

До дня народження Тараса Шевченка та напередодні 200-річчя з дня його народження Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко презентує факсимільне відтворення «Альбому Тараса Шевченка 1845 року».

Альбом малюнків - це частина того, що довелося побачити і замалювати Тарасу Шевченку під час його подорожей по містах і селах Київської і Полтавської губерній у 1845 році.

Видання альбому стало можливим завдяки допомозі Фонду Миколи Томенка «Рідна країна» та народних депутатів України Сергія Міщенка і Євгена Суслова. Упорядник та автор наукового коментаря до «Альбому» - відомий вчений, заступник директора Інституту літератури Сергій Гальченко.